Izolacja domu ze styropianu - to się sprawdziło!
24

maj

Izolacja domu ze styropianu - to się sprawdziło!

Niemal w momencie wejścia w nowe tysiąclecie zapanowała w naszym kraju moda na docieplanie domów. Idea bardzo słuszna, wszak do lat 90 - tych Polskie budownictwo stało cegłą oraz pustakiem. Odpowiednie docieplenie domu może zredukować koszty ogrzewania o nawet 50%, co przekładając na pieniądze wyłania nam obraz najlepszej inwestycji, jakiej powinniśmy się podjąć. Początek ery docieplenia styropianowego spotkał się ze sceptycznym nastawieniem. Środowisko nie wierzyło w wysoką trwałość materiału. Dziś mija około 15 lat od początku tej mody i konkluzja jest prosta. Na 100 docieplonych domów tylko jeden ma problemy ze swoją izolacją.

Bo to musiało się sprawdzić

Styropian jest bardzo specyficznym materiałem, ponieważ daje wrażenie niesamowitej miękkości i delikatności. W połączeniu z odpowiednim tynkiem może stać się jednak twardy jak skała i skutecznie chronić dom przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi lub nawet opadami gradu. Środowisko w większości narzekało na osad, który po większych ulewach zbierał się na elewacji domu. Miał on miejsce tylko wśród tych posesji, których jedna ze ścian była nakierowana na północ. Jeśli dodatkowo ta ściana była zasłonięta drzewami - osad musiał się pojawić. Z tym problemem jednak sobie poradzono i od 2010 roku każda zaprawa tynkowa posiada w sobie pigmenty, które nie doprowadzają do brzydkiego osadu na elewacji.

Moda na docieplenie wkroczyła w decydującą fazę

Nie pianka poliuretanowa, nie wełna mineralna, ale zwykły styropian zdobył serca 90% domów, które zdecydowało się na takie docieplenie. Obecnie trwa decydująca faza tej mody, bowiem co drugi murowany dom jest obecnie docieplany. Cała usługa wraz z materiałami kosztuje do 10 000 złotych na każde 100 metrów kwadratowych docieplanej powierzchni i zwraca się po około dekadzie. Polskie społeczeństwo chce oszczędzać na ogrzewaniu i docieplenie styropianowe nam to umożliwia. Szacuje się, że w ciągu 30 lat trudno będzie spotkać w Polsce dom mieszkalny, który nie będzie docieplony.

A Wy? narzekacie na elewację styropianową, czy nie? Piszcie pod tematem!