Izolacja posadzki na gruncie, czyli robimy patio!
24

maj

Izolacja posadzki na gruncie, czyli robimy patio!

Patio to niewielki balkon, który znajduje się około 50-60 centymetrów nad powierzchnią ziemi i całkowicie przylega do budynku. Nazwa "patio" pochodzi z krajów południowych, a konkretniej - z Hiszpanii. To właśnie tam zrezygnowano z balkonów na dużych wysokościach na rzecz patio, które kosztuje o wiele mniej.

Jak wykonać izolację na gruncie?

Patio zazwyczaj wykończone jest płytkami, terakotą. W związku z tym grunt musi być zupełnie odizolowany od płytek, aby nie spowodować ich degradacji (pękną one klej, który jest ich spoiwem). Bardzo często stosuje się utwardzenie w postaci zwykłej wylewki. Jako wzmocnienie stosuje się druty lub gruz, który posypuje się cementem i polewa wodą. Można zastosować metodę "na kostkę" czyli wysypać na gotowy gruz piasek z cementem, a to wszystko zalać wodą aż wyschnie. Nie jest to jednak zalecane, bo cement w czasie zimy "pracuje" i może spękać.

Najlepszym wyjściem będzie wykopanie fundamentu, zasypanie go w 50% gruzem i implementacja drutów celem wykonania zbrojenia. Po kilku dniach należy zalać fundament gotowym betonem i po kolejnym tygodniu można na tak przygotowanej nawierzchni kłaść płytki.

Droższe, lepsze metody

Zdecydowanie najlepszym sposobem na odizolowanie gruntu będzie zastosowanie bloczków keramzytowych. Keramzyt potrafi utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci, co w połączeniu z modnym tynkiem da nam najlepszą izolację gruntów. Bloczki kosztują około 4 złote za sztukę, ale patio nie wymaga więcej, niż 500 bloczków, zatem wydatek 2000 złotych na samą posadzkę nie powinien być mocno uciążliwy.

Patio lepsze od balkonu?

Patio to doskonałe miejsce do odpoczynku. Pozwala na rozpalenie grilla i smażenie przepysznych mięs. Coraz więcej nowo powstałych domów posiada patio zamiast balkonu. Ma to też związek z wygodą, ponieważ balkon zazwyczaj znajduje się na piętrze i ma niewielką powierzchnię. To dużo lepsza i tańsza alternatywa dla balkonów.

 

A Wy? Co sądzicie o patio? Posiadacie przy domu taką konstrukcję? Piszcie odpowiedzi w komentarzach.