Okna na wymiar - czy to się jeszcze opłaca?
24

maj

Okna na wymiar - czy to się jeszcze opłaca?

W latach 70' i 80' gdy Polska jeszcze się odbudowywała po II WŚ nastała era dużych domów piętrowych i jeśli przyjrzeć się rzeczywistości - do dziś co drugi murowany dom posiada przynajmniej jedno piętro. 30-40 lat temu modne były okna na wymiar, ponieważ w każdej okolicy znajdował się cieśla, który wykonywał je z drewna za całkiem rozsądne pieniądze. Polskie domy do dziś w większości opierają się na dedykowanych oknach, ale czy warto je jeszcze wymieniać na nowe? A może warto wymienić je na uniwersalne? Tego dowiecie się poniżej!

Na wymiar, ale jaki?

Dwupiętrowe domy i większe mają kilka zasadniczych cech - zazwyczaj są osadzone niżej od pozostałych i mają okna o szerokości do 200 centymetrów, trójkomorowe. Uniwersalne modele posiadają tylko dwie komory (dwa pojedyncze okna lub jedno podwójne), a szerokość całego okna nie przekracza 140 centymetrów. Gdyby porównać koszt wykonania okna trójkomorowego do dwukomorowego - mowa o prawie 100% przebiciu. Innymi słowy: Okna dwukomorowe o szerokości 140 centymetrów (uniwersalne) kosztują około 400 złotych, zaś trójkomorowe o szerokości dedykowanej (200 centymetrów) około 800 złotych - 400 złotych więcej za dodatkowe 60 centymetrów szerokości.

Nie, to się już nie opłaca

Na pewno wielokrotnie mijaliście murowane domy i wiedzieliście, że sporo okien zostało w nich zwężonych. To właśnie efekt rezygnacji z okien o dedykowanych rozmiarach dla standardowych. Średnia ilość okien w dwupiętrowym domu przekracza liczbę 15 sztuk. Przekładając to na pieniądze mamy prosty rachunek - im węższe okna, tym tańsza będzie ich cykliczna wymiana (ponieważ okna powinno się wymieniać przynajmniej raz na dekadę, jeśli są standardowej jakości).

Widać to po producentach

Gdy przyjrzymy się producentom okien (Tymex, Oknoplast) to zauważymy, że oferują oni co prawda okna dedykowane, lecz czas potrzeby do ich stworzenia zajmuje często więcej, niż 14 dni roboczych. To pokazuje, że firmy większość mocy przerobowych koncentrują na modelach standardowych, które z roku na rok zyskują na popularności.

A Wy? Macie w swoim domu okna na wymiar? A może zrezygnowaliście z nich dla modeli standardowych? Piszcie odpowiedzi w komentarzach!