Płyta fundamentowa z ogrzewaniem - hit czy kit?
24

maj

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem - hit czy kit?

Płyty fundamentowe zdobywają coraz większą popularność z uwagi na swoje niesamowite właściwości grzewcze. Producenci takich płyt stosują specjalne kanały w których umieszcza się rurki (peksy lub miedziane) z wodą. Instalacja zostaje zamontowana do pieca centralnego, który ogrzewa całe mieszkanie lub dom w sposób podłogowy. Czy to jeden z najlepszych sposobów ogrzewania domu, a może kit, który tylko dużo kosztuje? Sprawdźmy to!

Jak montuje się płytę fundamentową?

Nie trudno się domyślić, że wtedy, gdy cały fundament mamy już skończony. Płyta powinna znajdować się bezpośrednio na stropie w formie posadzki. Jako, że zbudowana jest głównie z rurek plastikowych, zazwyczaj przykrywa się je drewnem wraz z izolacją na które implementuje się panele podłogowe.

Kto może sobie na to pozwolić?

Tylko te osoby, które jeszcze nie są w trakcie budowy domu. Płyta fundamentowa z ogrzewaniem powinna zostać zainstalowana zaraz po wyschnięciu głównego fundamentu. Najlepszą porą miesiąca na instalację podłogi będzie okres wakacyjny, nawet wczesno - letni. Mając na uwadze fakt jak długo schodzi budowa jednorodzinnego domu zaleca się montaż płyt fundamentowych już w kwietniu!

Ile to kosztuje?

Płyta fundamentowa kosztuje od 900 złotych do nawet 25 000 złotych. Wszystko zależy od powierzchni oraz samego producenta. Trudno o modele uniwersalne, gdyż płyty są zazwyczaj dedykowane. Póki co są bardzo drogie, ale wraz z rozwojem tej metody koszty montażu powinny sukcesywnie spadać.

Tak, to hit!

Płyta fundamentowa może być zbudowana z cementu i piasku lub keramzytu. Ten drugi rodzaj jest o wiele lepszy, ponieważ zapewnia dłuższą żywotność całej instalacji wodnej (peksy z nagrzewającą się wodą). Jest niestety sporo droższy, dlatego póki co zwykłe płyty fundamentowe w wersji standardowej będą najchętniej kupowane.