Poddasze pod dwupoziomowym dachem - ile to kosztuje?
24

maj

Poddasze pod dwupoziomowym dachem - ile to kosztuje?

Coraz więcej rodzin decyduje się na wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod dachem. Potocznie całą konstrukcję nazywamy poddaszem. Może ono służyć do rekreacji, a może być przeznaczone do użytku codziennego (mieszkania). Najtaniej wykonać poddasze pod dachem dwupoziomowym (dziewięćdziesiątka - kąt 90 stopni), ponieważ wystarczy tylko wyznaczyć najniższy punkt, aby zabrać się do prac właściwych. Dziś dowiecie się ile kosztuje implementacja ścian, sufitu oraz podłogi na poddaszu z dachem dwuspadowym (dwupoziomowym).

Najniższy punkt pomieszczenia

Dwuspadowe dachy nie dają wielkich możliwości do rozplanowania wnętrza. Pod dachem dwupoziomowym świetnie sprawdzą się od 3-4 pomieszczeń, choć w wielu przypadkach (domy o powierzchni całkowitej do 120 m2) maksimum będą stanowić tylko trzy pomieszczenia. Najniższy punkt każdego pokoju powinien wynosić do 100 centymetrów lub więcej. To zmniejsza powierzchnię całego poddasza w stosunku 10% na każde 50 centymetrów, czyli 20% na 1 metr. Jeśli poddasze (strych) ma 80 metrów kwadratowych, to po wyznaczeniu najniższych punktów jego powierzchnia skurczy się do około 60 metrów kwadratowych.

Sufit oraz ściany

Budowa poddasza użytkowego nie będzie droga, jeśli skorzystamy ze standardowego rozwiązania - ścianek działowych na płytach kartonowo - gipsowych. Stworzenie 3 pomieszczeń na 60m2 powinno kosztować nie więcej, niż 1000 złotych. Kolejne dwa tysiące będzie kosztować docieplenie dachu (wełna mineralna lub włókno szklane), a grunt i farby kolejne 200-300 złotych. Czas potrzebny do wykonania całego poddasza to około jednego miesiąca czasu. Większość zajęć będzie dotyczyć przyłączy elektryki oraz hydrauliki, lecz nie wliczamy tego w koszty.

25 000 złotych z wyposażeniem

Na forach internetowych możecie znaleźć kalkulatory, które pomogą Wam w wyliczeniu kosztów budowy poddasza. Z naszego doświadczenia wynika, że uniwersalne poddasze o powierzchni 60m2 nie powinno pochłonąć więcej, jak 25 000 złotych.

Pytanie do użytkowników poddaszy: Ile kosztował Wasz remont? 25 000 złotych, a może mniej? Piszcie pod tematem.